Szélhámosságok

Ahhoz, hogy könnyen felismerhesd jó előre, és így biztonsággal el is kerülhesd a Bitcoinnal kapcsolatos szélhámosságokat, tudnod kell, hogy azok hogyan is működnek. Az azonban mindenképp általános alapszabály, hogy ha valami túl szépnek tűnik ahhoz, hogy igaz legyen, vagy ami bármilyen oknál fogva zavar vagy aggaszt, azt egyszerűen hagyd ott és kerüld el. Mindig gondolj arra, hogy a Bitcoinban nincs visszatérés. Amit egyszer már kiadtál a kezedből, az kiadva is marad, és vissza csak akkor kaphatod, ha az, akinek odaadtad, hajlandó azt önként visszaadni neked. Szélhámosságok esetén pedig ugyebár erre vajmi kevés az esély.

Hackelés

Eddig kivétel nélkül minden, a Bitcoinnal kapcsolatos hackertámadásokról szóló híresztelés alapját vagy az adta, hogy valaki(k) olyasvalaki(k)ben bízott/bíztak meg, aki(k)ben nem kellett volna, vagy pedig az, hogy valaki(k) hanyag volt(ak) és nem tetté(k) meg a megfelelő óvintézkedéseket. Parttalan örömmel jelenthetjük azonban, hogy magát a Bitcoin protokollját mindeddig nem tudta feltörni soha senki, amióta csak létezik.

Következésképp mindig légy tehát nagyon óvatos, ha egy harmadik félre bízod a bitcoinjaidat (akármennyit is belőlük). Ha ugyanis ők is kellőképpen trehányak a biztonsági intézkedések terén, úgy a te bitcoinjaidnak is könnyen lába kelhet, és sehogyan sem szerezheted vissza őket többé. Itt is érvényes az örök szabály: ismerd meg a partneredet. Kérd meg a szolgáltatókat, hogy tegyék közzé az alkalmazott biztonsági intézkedéseiket és az incidensek esetén életbe lépő válaszprotoklljaikat.

A saját számítógéped, tárcád és böngészési szokásaid biztonságosságáért természetesen éppúgy te magad felelsz, ahogy az esetlegesen szintén használt okostelefonodéért is. Ezeknek sem lehet eleget hangsúlyozni a fontosságát, mivel ha bekapsz egy bitcoinvadász vírust vagy más hasonló malware-t, úgy megint csak könnyen megszabadíthatnak az összes bitcoinodtól – és megint csak végleg.

Megszemélyesítés

Nagyon oda kell figyelned azokra az emberekre, akikkel bitcoinban üzletelsz – elvégre a neten végtelenül egyszerű megszemélyesíteni valaki mást. Ha kétségeid vannak, vedd igénybe a hagyományos kommunikációs csatornákat is (mint pl. telefon, webkamerák, st.b), hogy teljes bizonyossággal ellenőrizhesd a leendő partnered kilétét, helyzetét és szándékait. Amellett így biztosíthatsz valamiféle kiindulópontot, követhető nyomot a rendőrségnek, amennyiben az illető mégiscsak átverne, és így szükséged lenne rájuk.

További hatékony módja a másik fél ellenőrzésének a PGP. Ez egy kriptográfiára és digitális aláírásokra épülő, a másik fél kilétét és a neked küldött üzenet sértetlenségét ellenőrző módszer. Jelen írás keretei között ugyan nem áll módunkban részletekbe bocsátkozni a PGP-ről, de erősen ajánljuk, hogy nézz utána a témának, tudj meg róla minél többet és ismerkedj meg vele, mivel ezzel is nagyban fokozhatod a biztonságodat és az átverésekkel szembeni védettségedet.

Megváltoztatott Bitcoin-címek

Mindig gondosan ellenőrizz minden címet, mielőtt bármennyi bitcoint is küldenél rá. Ha ugyanis egy címet egy védtelen protokollon keresztül nézel – ilyen például az email és a sima http -, úgy egy támadónak lehetősége nyílik rá, hogy a kicserélje a szóban forgó címet a sajátjára, menet közben lopva el így a bitcoinjaidat. Ezt úgy kerülheted el a legegyszerűbben, ha megpróbálod valamiféle biztonságos csatornán keresztül (mint pl. https) beszerezni azt a címet, ahova küldeni szeretnéd az összeget. Vagy, amennyiben egy megfelelően előkészített üzenetről van szó, úgy az előbb említett PGP felhasználásával is ellenőrizheted annak a sértetlenségét.

Visszatérítések

Az egyik legősibb trükk a Bitcoin könyvében: annak a kihasználása, hogy amennyiben csalásról vagy visszaélésről tesznek nekik jelentést, úgy a hitelkártyakezelők visszafordítják az egyszer már lebonyolított fizetéseket. Ha például Alice bitcoint vásárol Bobtól a PayPalen keresztül, úgy Alice megteheti azt, hogy elutalja az összeget a PayPalen, majd miután megkapta a bitcoinjait Bobtól, előad a PayPalnek egy olyan mesét, hogy átverték, nem kapta meg, amiért fizetett, stb., a PayPal pedig máris visszafordítja a fizetést. Alice így megkapta a bitcoinokat és a pénze is megmaradt, míg Bobtól egy plusz összeget is levontak “visszatérítési díj” címén. Ezért erősen javallott, hogy bitcoint lehetőleg csak készpénz ellenében, személyesen adj el bárkinek is.

Forrás: BitcoinIntro.com

A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Ne add el! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt áll, felhasználni csak forrásmegjelöléssel, és ide mutató linkkel szabad.

Még nincsen hozzászólás

Jump into a conversation

Még nincsen hozzászólás!

Szólj hozzá elsőként.