Böngészési szokások

Böngészők

Ne használj Internet Explorert. Örök szabály. Legfeljebb csak akkor, és csak arra az időre és arra az egyetlen egy oldalra, ha/amit már végképp semmi mással nem tudsz megnézni vagy rendeltetésszerűen használni. Minden más esetben jobban teszed, ha valami mást használsz (pl. Firefox, Opera, Chrome), mivel az Explorer mindig is jóval sebezhetőbbnek bizonyult például az imént említett versenytársainál, amelyekkel így lényegesen nagyobb biztonságban is tudhatod magad a mindennapi böngészéseid során.

Klikkelés

A támadók egyik leggyakoribb trükkje az, hogy kellő rafináltsággal rávesznek valami olyasmire, amit egyébként nem tennél meg. A biztonság egy igen sok szemből álló lánc, és mindig az emberi tényező a leggyengébb benne – egyebek mellett azért is, mert az embert a legkönnyebb átverni. Ezért tehát mindig oda kell figyelned mindenre, amíg a gépnél ülsz: ne kattintgass vaktában és összevissza. Alaposan vegyél szemügyre minden linket, mielőtt klikkelnél, ellenőrizd a feladót, mielőtt megnyitnád a csatolt fájlokat, és különös elővigyázatossággal kezelj minden új, épp a gépedre telepítendő szoftvert.

Mindig vesd össze a böngésződ állapotsorában megjelenő URL-t magával a linkkel (vidd rá a kurzort, de még ne kattints). Ha bármi eltérést látsz a domainnévben, légy rendkívül óvatos. Ilyenkor általában a legjobb megoldás az, ha kimásolod a megadott linket, beilleszted a böngésződ címsorába, és ellenőrzöd a tartalmát. Kezeld kiemelt gyanakvással az URL-ekbe ágyazott URL-eket, az esetlegesen .exe-t vagy .com-ot is tartalmazó URL-eket és az elködösített domainneveket. Mindig légy óvatos és körültekintő!

SSL

Az SSL egy biztonságos adatküldési protokoll, amit általában a böngészőkön keresztül lebonyolított adatátvitelhez használnak. Ha egy URL “http” helyett “https”-sel kezdődik, akkor tudhatod, hogy az kriptográfiailag is megerősített, biztonságos, SSL-es kapcsolat. Valószínűleg felhasználói nevek és jelszavak is lesznek valahol a dologban. Főleg bizalmas információk átvitele esetén érdemes mindig “https”-kapcsolatot használni, amikor és ahol csak lehet.

Jelszótárolók

A számítógépeknél már esett szó róla, hogy mennyire is fontos az egyedi jelszavak alkalmazása minden egyes erőforráshoz, amit csak használsz, és említettünk is néhány hasznos eszközt a jelszavak kezelésének megkönnyítésére – azonban még ezek a módszerek is meglehetősen macerásak lehetnek akkor, ha gyakran és rendszeresen kell használnod ezeket az erőforrásokat.

Szerencsére azonban nagy a valószínűsége annak, hogy a böngésződ is rendelkezik egy viszonylag biztonságos beépített jelszőkezelővel, amely azt is fel tudja ismerni, hogy melyik jelszóhoz melyik erőforrásnál/weboldalnál van szükséged. Ennek pedig igen egyszerű a használata, már amennyiben erős jelszóval védett, saját felhasználói fiókból használod a gépet, amely fiókot valóban csak te használod, és senki más: véletlenszerű, erős jelszavakat állítasz össze magadnak a különböző weboldalakhoz, majd egyszerűen hagyod, hogy a böngésző megjegyezze neked azokat, a hozzájuk tartozó oldalakkal és felhasználói nevekkel együtt. Így amikor legközelebb újra be kell lépned, a böngésződ nagy valószínűséggel már magától kitölti a megfelelő mezőket, és már intézheted is az intéznivalóidat.

NoScript

A legtöbb weboldal valamilyen programozási nyelvvel (általában Javascripttel) könnyíti meg a böngésződ dolgát: leegyszerűsíti és hatékonyabbá teszi az oldalak megjelenítését, és különböző hasznos plusz funkciókat is biztosít. Sajnos azonban ugyanennek a programozási nyelvnek a használata újabb támadási felületet, vagyis újabb kiaknázható sebezhetőségeket is jelent, amelyeken keresztül illetéktelenek támadhatják meg a gépedet. A NoScript egy olyan Firefoxos plugin, ami egyszerűen blokkol minden Javascriptes elemet a gépeden. Egyes weboldalak persze nem is fognak működni így, viszont azokat, amelyekről tudod, hogy valóban megbízhatóak, felírhatod a fehérlistájára, és így azoknál továbbra is engedélyezni fogja a Javascriptes elemeket, hogy gond nélkül használhasd azokat.

Forrás: BitcoinIntro.com

A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Ne add el! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt áll, felhasználni csak forrásmegjelöléssel, és ide mutató linkkel szabad.

Még nincsen hozzászólás

Jump into a conversation

Még nincsen hozzászólás!

Szólj hozzá elsőként.