A pénz szabadsága
2011-07-20Közösségi megoldás, egy közösségi problémára.
A Bitcoin egyik legdicsértebb tulajdonsága, hogy egy decentralizált, egyenrangú feleknek szóló rendszer, ami a te kezedbe adja az irányítást, és eldöntheted mit akarsz kezdeni a pénzeddel. Azonban, ha a jelenlegi alapértelmezett Bitcoin klienst használod, már át is adtad ezt a szabadságot, hiszen ez a kliens rákényszerít arra, hogy tranzakciós díjakat fizess. Sok vita kerekedett már e körül, és a téma újból ismertté vált a „No Forced TX Fee” fő kliens ág github-bal együtt, Júniusban. Szóval, ha a hivatalos Bitcoin wiki oldal azt írja, hogy a lebonyolítás díja önkéntes módon fizethető, most mindannyiunknak a tranzakció díj mentes korszak felé kellene kacsintgatnunk? Nem meglepően, a válasz sokunk számára: nem, de ez nem jelenti azt, hogy továbbra is fizetni fogjuk amit eddig, vagy hogy az alapértelmezett Bitcoin kliens fogja továbbra is megszabni a szabályokat. A szabadság kulcsa, megérteni a következményeket.
A legelső aggodalom ami felmerülhet a felhasználókban akik díj nélkül intéznek egy tranzakciót, az az, hogy talán egyszerűen figyelmen kívül hagyják, és soha nem kerül be a blokkláncba. Ez azt jelentené, hogy mindegyik bitcoin érme amit említett tranzakcióban küldtél, bizonytalan állapotba kerülne, el nem érve célját, tőled pedig megtagadva a hozzáférést. A gyakorlatban, csak akkor fizetsz, amikor olyan érméket költesz amit csak a közelmúltban generáltál, vagy kaptál, vagy amikor a tranzakció az érméket sok különböző bitcoin címről szedi. Ott van még az a díj, ami a nagyon kicsi összegek küldésével áll kapcsolatban, (kevesebb mint 0.01BTC) hogy elkerüljék a DoS támadásokat. A próbálkozás, hogy ezeket a tranzakciókat díj nélkül intézzük, problematikussá válik, mivel a legutóbbi bitcoin kliens (0.3.23) csak akkor közvetít egy tranzakciót, ha abban benne van legalább 0.0001BTC értékű „kezelési díj”, és néhány bányász, főleg néhány pool, megtagadja a díj nélküli tranzakciókat.
Érdemes azonban megemlíteni, hogy létezik egy ingyenes tranzakció közvetítő hálózat amihez lehet csatlakozni, és amíg akár egy bányász is a hálózatból, hajlandó elfogadni a tranzakciódat, annak egy idő után be kell kerülnie egy blokkba. Továbbá, amíg a blokkok limitált hellyel rendelkeznek az alacsony prioritású tranzakciók számára, az idősebbek lassan feljebb kúsznak a létrán. A dolog kulcsa tehát, hogy megértsd, amíg kész vagy engedni, hogy egy tranzakció hosszabb periódus alatt legyen hitelesítve, 0.0001BTC-nyi díj elég, hogy biztosítsa a blokkláncba jutást. Attól függően tehát, hogy milyen gyorsan akarsz elvégezni egy Bitcoin átvitelt, érdemes eljátszadozni alternatív kliensek nem szabványos díjaival.
A kevésbé egyértelmű következménye a díj mentes tranzakciónak, a bányászokra kifejtett hatás, akik idővel függeni fognak ezektől a pénzektől. Mialatt a bányászok által megkeresett Bitcoin nagy része az újonnan kreált bitcoinokból származik, ők azokat a díjakat is megkapják amik az adott blokkban jelen levő tranzakciókhoz tartoznak. Mivel a jövőben kreált bitcoin mennyiség véges, a bányászok egy idő után bevételük forrásaként fognak tekinteni az említett díjakra. És mivel a bányászok megválaszthatják, hogy melyik tranzakciókat fogadják el, ahogy múlik az idő, ők maguk fogják megszabni ezeket a díjakat, a jelenlegi piacnak megfelelően. Így mialatt a tranzakció díj mindig önkéntes lesz, idővel a bányászok kevesebb és kevesebb hajlandóságot fognak mutatni arra, hogy elfogadják a díj mentes átutalásokat. Az érzékeny egyensúly az önkéntes díjak között amiket hajlandóak vagyunk kifizetni, és a bányászok által elfogadott díjak között, egy idő után felül fog múlni bármilyen köbe vésett szabály csomagot amit a jelenlegi alapértelmezett kliens tartalmaz, és meg fogja határozni az új Bitcoin gazdaságot.
A közelmúltbeli alapértelmezett klienshez tartozó tranzakciós árak csökkenésével 0.01BTC-ről 0.0005BTC-re, azt gondolhatjuk, hogy nem éri meg miattuk aggódni. Azonban, a díj kérdés-t nem lehet figyelmen kívül hagyni. A „No Forced TX Fee” ágazat eljövetelét talán nem úgy kellene látnunk mint lehetőséget, hogy biztosítsuk az ingyenes tranzakciókat, hanem mint lehetőséget arra, hogy mindenki a saját díját szabja meg, és meglássuk ez hogyan befolyásolja majd a Bitcoin világát.
Forrás: Thebitcoinsun
A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Ne add el! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt áll, felhasználni csak forrásmegjelöléssel, és ide mutató linkkel szabad.