Miért érdemes bitcoint használnom?
Azért, mert…
* A bitcoin a világ első teljesen decentralizált pénze. Tehát nincs egy központi kibocsátója, melynek esetleges megbénulása esetén az egész rendszer is leállna. Sok tekintetben a Bitcoin rendszere még a bankodnál is nagyobb biztonságot kínál. Ha ugyanis a bankod csődbe megy, akkor van rá esély, hogy magával rántja a pénzedet is. A Bitcoin hálózatát ezzel szemben az interneten keresztül összekapcsolt számítógépek milliói alkotják világszerte, így a Bitcoin hálózatának megbénításához az egész internetet meg kellene bénítani.
* Soha nem lesz összesen 21 milliónál több bitcoin. Ezt a felső határt eleve beleprogramozták a hálózatba, és utólag már sehogyan sem növelhető. Mi több,…
* A bitcoinok gyakorlatilag a végtelenségig oszthatóak. Jelenleg a rendszer kizárólag praktikus okokból határozza meg 8-ban a használható tizedesjegyek számát, de a későbbiekben, szükség esetén – ahogy a bitcoin egyre értékesebbé válik – minden további nélkül ki lehet majd tolni ezt a korlátot. Jelenleg így 0,000.000.01 bitcoin a legkisebb összeg, amit bárki elküldhet bárkinek.
* A bitcoin éppen olyan ingyenes, mint az email. A bitcoin-tranzakciók teljesen ingyenesek – míg ellenben a hitelkártyák és más online fizetőrendszerek a tranzakcióid akár 1-5%-át is felszámolják neked tranzakciós díj gyanánt, sokszor pedig még mindenféle egyéb költségeket is hozzácsapnak, amelyek extrém esetekben akár több száz dollárra is rúghatnak. Ezzel szemben a bitcoin használata és a bitcoin-tranzakciók mindig ingyenesek*, teljesen függetlenül attól, hogy 0,01$ vagy 1.000.000$ értékű bitcoin-összeget utalsz-e épp. A tranzakciós díj mindig ugyanannyi: nulla*.
* Elküldeni is éppen olyan könnyű, mint egy emailt. Egyetlen klikk, ennyi az egész. Egyetlen klikkel elindíthatsz bármilyen utalást – éppúgy, ahogyan bármilyen email elküldéséhez is mindössze egyet kell klikkelned.
* Az utalások visszafordíthatatlanok. Teljesen függetlenül attól, hogy magánszemélyként vagy üzleti keretek között fogadsz-e bitcoin-utalásokat, az egyszer már lezajlott tranzakciók mindenféleképpen véglegesek és visszafordíthatatlanok maradnak. A Bitcoin rendszerében nem létezik visszatérítés (“chargeback”). Bármilyen összeget csak és kizárólag annak a fogadója adhat vissza az eredeti elküldőnek – önszántából, ha úgy látja jónak, új, önálló tranzakcióként.
* Biztonságosabb, mint az online bankolás. A dolgok jelen állása szerint a Bitcoin rendszerének alapjait alkotó titkosító eljárások fejlettebbek és fokozottabb védelmet biztosítanak, mint a hagyományos bankokéi. Más szóval, ha valaha is fel tudná törni bárki a Bitcoin védelmét, akkor tőle már az EGÉSZ VILÁGON senkinek és semminek az adatai nem lennének biztonságban. Valamennyi szakértő egyetért abban, hogy legalábbis a technika jelen állása szerint a Bitcoin rendszere feltörhetetlen.**
* A Bitcoinnak nincs jegybankja, sem semmilyen magánkézben lévő “tartalék-rendszere”. Egyetlen szervezet sem dönthet úgy, hogy ő most csökkenteni akarja a bitcoin értékét, ezért hirtelen fokozott bitcoin-kibocsátásba kezd. A bitcoin értéke sokkal inkább nőni hajlamos – annál inkább, minél többen kezdik keresni a hagyományos papírpénzek alternatíváit, és vásárolnak helyettük inkább bitcoint (lásd még: Az igazság a deflációról). A hagyományos pénzektől való elfordulást és azoknak a várható jövőbeli kilátásait a vállalati kézben lévő média szereti olyan homályos kifejezésekkel takargatni, mint például a “mennyiségi enyhülés” – pedig a “Titanic-hatás” sokkal kifejezőbb megfogalmazás lenne.
* A Bitcoin rendszerében annyira lehetsz névtelen, amennyire csak szeretnél. A készpénzzel való fizetéshez hasonlóan a bitcoin-tranzakciók is lehetnek teljesen névtelenek. A tranzakciókat csak és kizárólag a Bitcoin-címed fémjelzi – amiből azonban annyit generálhatsz magadnak, amennyit csak akarsz. Ez is mindössze egyetlen kattintás műve, és bármikor érhetsz vele, amikor csak szeretnél. A legtöbben minden fogadott összeg után megújítják a címüket.
* Nincs Nagy Testvér. Egyetlen kívülálló sem korlátozhatja vagy ellenőrizheti a tranzakcióidat. Közvetítők nélkül, könnyedén utalhatsz pénzt a neten keresztül, jegybankok és központi hatóságok nélkül.
* A Bitcoin nem bank és nem is a PayPal. Mi talán a legjobb az egészben? Hogy búcsút mondhatsz a bankoknak és a PayPalnek is.
Az apróbetűs rész
* Opcionálisan dönthet úgy az ember, hogy egy igen csekély összeg (pl. 0,01$ értékű bitcoin) ellenében “elsőbbségi feldolgozást” kér a tranzakciójához. A jövőben ez valóban felgyorsíthatja egy adott tranzakció feldolgozási sebességét (a rendszert úgy tervezték, hogy minél magasabb ez az önkéntesen felajánlott összeg, annál kiemeltebben kezelje az adott tranzakciót); jelenleg azonban a hálózat terheltsége még annyira alacsony, hogy ennek az opcionális díjnak még semmilyen hatása nincs, mivel anélkül is a lehető leggyorsabban kerül feldolgozásra minden egyes tranzakció. Megjegyzendő továbbá, hogy az opcionális “elsőbbségi díjat” meg nem fizető tranzakciók a jövőben is ugyanúgy – mindenképp – feldolgozásra fognak kerülni, mint az összes többi, csak esetleg valamivel lassabban. (Lásd még a Hogyan működik a Bitcoin? idevágó részét (Bitcoin-bányászat).)
** Mivel a Bitcoin rendszere már eleve kódolt formában kezeli az adatokat, ezért magát az adatforgalmat már nem kódolja, mivel erre így már nincs szükség. Hiába láthat bárki minden adot, semmit nem fog tudni kihámozni belőlük. Míg a legtöbb bank RSA-kulcsos (általában 1024 és 2048 bites) hitelesítést használ, addig a Bitcoin 160 bites EC-set (elliptikus görbéset), amely utóbbit a szakértők egyöntetűen biztonságosabbnak ítélnek az előbbinél.
Eleget olvastál, most már inkább a gyakorlatban is kipróbálnád a Bitcoint? Hát akkor rajta, láss neki!
Forrás: BitcoinMe.com