Szerző Téma: Bitcoin váltása forintra, baki utalással (jogi kérdés)  (Megtekintve 9827 alkalommal)

psychic

• Ügyletszám: (0)
  • újonc
  • *
Bitcoin váltása forintra, baki utalással (jogi kérdés)
« Dátum: November 19, 2013, 10:58:26 am »
Sziasztok

Ha forintra váltok bitcoint, akkor jogilag minek számít a tranzakció? Ajándékozásnak? Nem lenne túl nagy összeg (~100e huf), de úgy tudom, idéntől már megszűnt a banki átutaláson keresztüli illetékmentes "ajándékozás". Mivel nem vagyok budapesti, a KP bonyolult lenne. Illetéket nemcsak azért nem akarok fizetni,mert pofátlanság, hanem rohadtul nincs kedvem utánajárni, hogy kinek, mikor, hova, stb.

Tényleg foglalkoznak vele, vagy túlizgulom?
Köszi!

Kekfrank

• Ügyletszám: (1)
  • kvázi-tag
  • **
Re:Bitcoin váltása forintra, baki utalással (jogi kérdés)
« Válasz #1 Dátum: November 19, 2013, 11:11:34 am »
Ha forintra váltok bitcoint, akkor jogilag minek számít a tranzakció? Ajándékozásnak?
Attól függ honnan származik a bitcoin, amit forintra váltasz.
Ajándékba kaptad? Bányásztad? Eladtál valamit, amiért cserébe bitcoinban kaptál fizetséget? stb...
A részletek ismerete nélkül a kérdésedre nem lehet válaszolni.

Tényleg foglalkoznak vele, vagy túlizgulom?
Ha csak egyszeri alkalomról van szó, akkor elég kicsi az esélye, hogy foglalkozzon vele NAV.

psychic

• újonc
  • *
« Válasz #2 Dátum: November 19, 2013, 11:36:34 am »
Attól függ honnan származik a bitcoin, amit forintra váltasz.
Ajándékba kaptad? Bányásztad? Eladtál valamit, amiért cserébe bitcoinban kaptál fizetséget? stb...
A részletek ismerete nélkül a kérdésedre nem lehet válaszolni.

Ajándékba kaptam egy barátomtól, egyébként külföldről. De nem tudom, hogy ez hogyan befolyásolhatná a dolgot, hiszen (tudtommal) jogilag lóg a levegőbe a bitcoin kis hazánkban. Nem hiszem, hogy bárki le akarná(/tudná) ellenőrizni, hogy valóban honnan származik... ezért gondoltam, hogy nem számít pénzváltásnak, hanem én átküldöm a bitcoint, a "vevő" meg cserébe egyszerűen elutalja nekem a pénzt, ami ily módon ajándéknak minősül. Tévedek?

Kekfrank

• Ügyletszám: (1)
  • kvázi-tag
  • **
« Válasz #3 Dátum: November 19, 2013, 12:22:50 pm »
Ajándékba kaptam egy barátomtól, egyébként külföldről. De nem tudom, hogy ez hogyan befolyásolhatná a dolgot, hiszen (tudtommal) jogilag lóg a levegőbe a bitcoin kis hazánkban. Nem hiszem, hogy bárki le akarná(/tudná) ellenőrizni, hogy valóban honnan származik... ezért gondoltam, hogy nem számít pénzváltásnak, hanem én átküldöm a bitcoint, a "vevő" meg cserébe egyszerűen elutalja nekem a pénzt, ami ily módon ajándéknak minősül. Tévedek?

Két dolgot összemosol, amelyeket adózás szempontjábol külön kell kezelni:

1) ajándékba kaptál a külföldi barátodtól bitcoint
2) eladod a bitcoint forintért banki utalással

Az 1. adómentes, a 2. adóköteles.
Ha csak egy alkalommal váltod át az ajándékba kapott bitcoint, akkor nagyon kicsi az esélye, hogy a bankodat, vagy a NAV-ot érdekelje a dolog.

mcjavar

• újonc
  • *
« Válasz #4 Dátum: November 21, 2013, 04:23:05 pm »
Add el a faszba keszpenzert. Es akkor a NAV.. ifyouknowwhatimean ;)

betwork1

• újonc
  • *
« Válasz #5 Dátum: December 17, 2013, 06:49:30 pm »
kis összegben már kipróbáltam, most jöhet majd a havi 1000 EUR is

1. nyitsz egy számlát egy szomszédos ország bankjában (netbank is legyen hozzá) : pl. szlovákia, otp  (netbankja tud magyarul)
2. nyitsz egy moneybookers/skrill számlát a neten és igényelsz hozzá prepaid mastercard-ot
3. bitstampről kiutalsz a szlovák bankba (2-3 nap)
4. a kijött pénzt visszautalod moneybookers-re  (2-4 nap)
5. a moneybookers kártyával felveszed Ft-ban a kívánt összeget egy automatánál (azt kell választani, hogy ne az automata bankja váltsa, hanem a másik fél és akkor szinte középárfolyamon lesz a váltás, nem 6-8 Ft-al rosszabbul mintha a bank tenné)

szlovák otp-ben akár FT-t számnlát is nyithatsz , moneybookers nem tudom tud e FT-t-ot , de ha tud és azt választod, akkor amikor SEPA-n kiutalsz bitstampről akkor a banki árfolyam szerint lesz FT-ba konvertálva a kiutalt összeg, tehát 6-8 Ft-al rosszabbul)

nekem EUR számláim vannak , FT-ot  veszek fel, és mivel ez már készpénz a NAV nem látja, a külföldi bankot meg csak átfolyatásra használom,  mert BTC->moneybookers átutalás nem lehetséges/létezik (vagy drágán)

a külföldi bank ha jól tudom meg max. akkor "jelent" a NAV felé ha nagyon sok pénz tartasz náluk , de mivel csak átfolyatod ez sose fog megtörténni

jah és miért nem magyar bankot használok erre? mert a NAV azt egyből látja, ha vizsgálni akarna engem, a külföldiről meg sose szerez így tudomást , a készpénzt meg bármire eltudom költeni (persze nem lakás/kocsi amiről a NAV amúgy is tudna)

(ha EUR moneybookers-es számlát nyitsz akkor kérj EUR-os bankszámlaszámot tőlük, amikor be akarsz utalni, mert alapból egy HUF-osat adnak meg )
« Utoljára szerkesztve: December 17, 2013, 06:52:43 pm írta betwork1 »

Jerky88

• Ügyletszám: (2)
  • újonc
  • *
« Válasz #6 Dátum: December 21, 2013, 11:34:03 pm »
Engem is érdekel már egy ideje. A biztonság kedvéért én Net+ kártyát vettem Netellertől így a forint számlámról forintban le tudom venni bárhol úgy hogy nem megy át az itthoni hatóságokon. Nagyobb összeget a btc-e is kiutal (500$ felett) Netellerre. De a bitcoin jogilag olyan kategória mint egy WoW karakter amit el szoktak adni tehát fizikai formája nem létezik így a bevételemet hogyan bizonyíthatom? Beadom a blockchain kinyomtatott oldalát vagy a btc-e teljesen kereskedési történetem? Mert így meg már tőzsdézés és kínában is tőzsdei terméknek minősítették nem pénznek.  Én mondjuk a napi kereskedésből élek tehát nincs hivatalosan semmi bevételem most már a bankon se megy át nem is hiszen hogy valaha érdekelné őket miért nem döglök éhen...(legalábbis amikor épp éheztem akkor se érdekelte őket mi van velem szóval most se jöjjenek hogy épp miért nem...). De kéne ezt tisztázni nehogy rám rúgják az ajtót a nav kommandósok. :D

ladislao80

• újonc
  • *
« Válasz #7 Dátum: December 24, 2013, 12:12:04 am »
Talán tudok segíteni, ha érdekel, küldj egy PÜ-t  ;)

Pumpk11n

• újonc
  • *
« Válasz #8 Dátum: Május 13, 2014, 03:09:24 pm »
Tiszteletem!

Szükségem lenne némi segítségre. Forintra váltással kapcsolatban valaki tud még valamit esetleg tapasztalatok?

hoivan

• Vendég
« Válasz #9 Dátum: Május 13, 2014, 07:45:24 pm »
kraken.com
btc-->euro-->sepa kiutalás euró számlára, vagy huf számlára->felveszed kpben

illeték minimális, 0.19%-0.20%

otp euró számla esetén 100euróig nincs illerék, afölött is csak ezrelékek.

a dolog fordítva is műxik.

sepa utalás gyors, és illeték mentes.
egy bankközi és államközi törvény teszi ezt lehetővé

Pumpk11n

• újonc
  • *
« Válasz #10 Dátum: Május 13, 2014, 09:31:56 pm »
Köszönöm a gyors választ! (megleptél)

Az előző két megoldás arra alapoz, hogy a NAV utána kérdezne mégis honnan miért mennyi?
Sepa esetén is játszik ez gondolom. (Egy adott összeg vagy utalás után)
Erről lehet tudni valamit? (Akár PÜ-ben ha gondolod)