Szerző Téma: FPGA bitcoin bányászat  (Megtekintve 26089 alkalommal)

Alfi_zzz

• Global Moderator
  • Ügyletszám: (0)
  • senior tag
FPGA bitcoin bányászat
« Dátum: Május 27, 2012, 10:02:57 pm »
Jelenleg valószínüleg FPGA kártyákkal éri meg leginkább a bányászat.

Itt találtok egy táblázatot, hogy milyen energiaigénye van az ilyen kártyáknak és milyen Mhash/s-re képesek:
https://en.bitcoin.it/wiki/Mining_hardware_comparison#FPGAs

Többen is ráálltak bitcoin bányászatra specializált FPGA kártyák gyártására és árusítására Pl.:
http://www.ztex.de/
http://fpgamining.com/

De ha elektronikában kicsit otthon van, valaki, akkor akár magának is összerakhat egy ilyen kártyát. Ehhez kiindulásnak ajánlom az alábbi topicot:
https://bitcointalk.org/index.php?topic=44891.0

Kedvcsinálónak egy kép :
25 darab X6500 FPGA kártya, amelyek egy polcon elférnek  és 10 GH/s teljesítményre képesek
(http://fpgamining.com/content/05-gallery/01-bonks/01.thumb.jpg)
« Utoljára szerkesztve: Május 28, 2012, 09:38:39 am írta Alfi_zzz »

Ansalon

• újonc
  • *
Re:FPGA bitcoin bányászat
« Válasz #1 Dátum: Május 29, 2012, 10:02:49 am »
Kedvcsinálónak egy kép :
25 darab X6500 FPGA kártya, amelyek egy polcon elférnek  és 10 GH/s teljesítményre képesek
(http://fpgamining.com/content/05-gallery/01-bonks/01.thumb.jpg)

Nos, ez nemvolt olcsó az már biztos.
25 x 580$ = 14.500$ az most jelenleg durván 3.450.000HUF.
Ebben nincs benne a táp és a többi hardver ára.

De mit ne mondjak.. impozáns.

duhosnyul

• Ügyletszám: (3)
  • senior tag
« Válasz #2 Dátum: Május 29, 2012, 11:27:56 am »
És kb. 7 bitcoint képes termelni naponta ami 35 dolcsi és megközelítőleg 8500 forint.

Számításaim szerint a jelenlegi áron 1,5 év alatt termeli ki az árát.
Ha befektetésként vizsgáljuk nagyon jó lehet, a kérdés csak az hogy merünk e kockáztatni ezzel vagy sem, én speciel úgy vagyok vele hogy amikor költeni kell nagyon elmegy a bizodalmam a bitcoinból.

Mindenesetre nagyon gondolkodom egy ilyen eszköz vásárlásán.

MoneyMaster

• kvázi-tag
  • **
« Válasz #3 Dátum: Május 29, 2012, 05:40:21 pm »
17.2 W at 400 MH/s  :o
Pár darabot én is elfogadnék ezekből a X6500 FPGA kártyákból.
Ha valaki esetleg rendelne, akkor légyszi, írja le a tapasztalatait.
Elméletileg vámot is kéne fizetni, ha Eu-n kivülről küldik, vagy nem?
Mondjuk, ha Express Mail-ként jön, akkor lehet senki sem foglalkozik vele.

Ansalon

• újonc
  • *
« Válasz #4 Dátum: Május 30, 2012, 07:48:22 am »
És kb. 7 bitcoint képes termelni naponta ami 35 dolcsi és megközelítőleg 8500 forint.

Számításaim szerint a jelenlegi áron 1,5 év alatt termeli ki az árát.
Ha befektetésként vizsgáljuk nagyon jó lehet, a kérdés csak az hogy merünk e kockáztatni ezzel vagy sem, én speciel úgy vagyok vele hogy amikor költeni kell nagyon elmegy a bizodalmam a bitcoinból.

Mindenesetre nagyon gondolkodom egy ilyen eszköz vásárlásán.

Egy ilyen vásárlásán én is elgondolkodtam.
De mivel még nem foglalkoztam/foglalkozom bitcoin "bányászattal", ezért azt se tudom hogy megérné e most beugrani a mély vízbe.
Ide is csak azért tévedtem mert fpga cucokra gogléztam. :D

tfhww

• újonc
  • *
« Válasz #5 Dátum: Május 30, 2012, 08:27:29 am »
Hali!

Erősítsetek meg benne vagy cáfoljatok meg légyszi : ) , Egy ilyen FPGA eszközt USB-n rá lehet kötni a jelenlegi otthoni windózos gépemre és lehet vele bányászni? (Vagy akár az áramfogyasztás minimalizálása végett egy notebookra kötve?)

Egyébként körülnéztem ebay-en és nem találtam ilyen kártyát.. honnan lehet egyáltalán rendelni? Közvetlenül a gyártótól?

Üdv:

Tamás

tfhww

• újonc
  • *
« Válasz #6 Dátum: Május 30, 2012, 09:13:42 am »
Bocs a hülye kérdésért, előbb kérdeztem, aztán olvastam utána jobban.

Tehát a lényeg, van mondjuk a köv. eszköz: http://shop.ztex.de/product_info.php?products_id=74&osCsid=2d52a4fb29a53da29d8bd93b8784da98

Ennek az üzemeltetéséhez mire van szükségem? Ha jól értem, a win-es gépemen a guiminerrel nem fogom tudni használni, csak ezzel: http://www.ztex.de/btcminer/ - ide le is van írva nagyjából a használata/beállítása (azért írom, hogy nagyjából, mert ezekkel a java kódokkal nem vagyok tisztában : )

Akinek van tapasztalata ilyen - vagy hasonló FPGA eszköz beüzemelésében és használatában, írhatna pár sort : ) köszi!

Alfi_zzz

• Global Moderator
  • senior tag
« Válasz #7 Dátum: Május 30, 2012, 01:39:47 pm »
Igen, akár windowsos géphez is hozzá lehet kötni USB-n kersztül.
Pl.: X6500-as FPGA kártyákhoz itt találsz leírást, arrról, hogyan tudod telepíteni:
http://fpgamining.com/documentation/software/mpbm-windows
Valószínüleg csak gyártótól tudsz rendelni, pár hónapja még nem is tudtak eleget gyártani annyi megrendelésük volt.

Egy ilyen FPGA eszközt USB-n rá lehet kötni a jelenlegi otthoni windózos gépemre és lehet vele bányászni? (Vagy akár az áramfogyasztás minimalizálása végett egy notebookra kötve?)

Egyébként körülnéztem ebay-en és nem találtam ilyen kártyát.. honnan lehet egyáltalán rendelni? Közvetlenül a gyártótól?

Üdv:

Tamás

Alfi_zzz

• Global Moderator
  • senior tag
« Válasz #8 Dátum: Május 30, 2012, 01:59:57 pm »
Nem bonyolultabb egy ilyen FPGA kártyával való bányászat, mint ha GPU-val csinálnád.
Ahogy írod a btcminer programmal tudsz bányászni és nem a guiminerrel (talán jövőben majd guiminer is képes lesz FPGA kártyákat kezelni).
Windowson és Linuxon is ugyanolyan jól műköködik, a "java" parancs csak azért kell, mert javaban íródott a bányászprogram, de a bányászprogram kezelése szempontjából nincsen jelentősége. Gyakorlatilag a Btcminer nagyon hasonlóan működik a többi bányászprogramhoz.

Tehát a lényeg, van mondjuk a köv. eszköz: http://shop.ztex.de/product_info.php?products_id=74&osCsid=2d52a4fb29a53da29d8bd93b8784da98

Ennek az üzemeltetéséhez mire van szükségem? Ha jól értem, a win-es gépemen a guiminerrel nem fogom tudni használni, csak ezzel: http://www.ztex.de/btcminer/ - ide le is van írva nagyjából a használata/beállítása (azért írom, hogy nagyjából, mert ezekkel a java kódokkal nem vagyok tisztában : )

Akinek van tapasztalata ilyen - vagy hasonló FPGA eszköz beüzemelésében és használatában, írhatna pár sort : ) köszi!

tfhww

• újonc
  • *
« Válasz #9 Dátum: Május 30, 2012, 04:22:18 pm »
Értem. Lehet, hogy beszerzek egy ilyen USB-s FPGA eszközt a ZTEX-től.

Tudnál segíteni abban, hogyan számoljam ki, hogy az adott 800M-es teljesítménnyel (tegyük fel, hogy 0-24-ben üzemel egy laptopról, az év 365 napján) cirka mennyi BTC-t lehet termelni 1 év alatt? Hozzávéve azt is, hogy -  mikor is, év végén? vagy hamarabb? - feleződni fog a blokkfejtésért járó BTC-k száma.

Pool-ban vagy egyedül éri-e meg inkább ilyen számítási teljesítménynél?

bitcoin

• Administrator
  • tag
« Válasz #10 Dátum: Május 30, 2012, 05:49:18 pm »
A jelenlegi nehézségi szint (1591075) mellet kb. 184,5 BTC-t tudnál kibányászni egy év alatt.
A blokkfejtésért járó jutalom feleződésének  idejét előre pontosan megmondani nem lehetséges, jelenlegi becslések szerint év vége fele lehet rá számítani.
A jövőbeli nehézségi szint változását (elméletileg csökkenhet és növekedhet is) ugyanúgy nem lehet pontosan kiszámolni, mint a Bitcoin/Forint árfolyamot.
Lehetséges, hogy a blokkfejtésért járó jutalom feleződése után dupla annyit fog érni egy bitcoin, mint most, de az is lehet, hogy a mostanihoz hasonló marad az árfolyam.
Így a költségek és lehetséges nyereség számításánál érdemes azt is mérlegelned, hogy milyen időközönként szertnéd eladni a kibányászott bitcoinjaidat.
Ha hosszú távon tervezel és nem sűrgős, hogy eladjad akkor reális esély van rá, hogy a jelenlegi ár többszöröséért tudod majd értékesíteni a kibányászott érméidet (ugyanezen okból javasolják sokan befektetési szándékkal való vásárlást is).

Ilyen a sebességnél pool-ban való bányászást ajánlanám inkább.

Értem. Lehet, hogy beszerzek egy ilyen USB-s FPGA eszközt a ZTEX-től.

Tudnál segíteni abban, hogyan számoljam ki, hogy az adott 800M-es teljesítménnyel (tegyük fel, hogy 0-24-ben üzemel egy laptopról, az év 365 napján) cirka mennyi BTC-t lehet termelni 1 év alatt? Hozzávéve azt is, hogy -  mikor is, év végén? vagy hamarabb? - feleződni fog a blokkfejtésért járó BTC-k száma.

Pool-ban vagy egyedül éri-e meg inkább ilyen számítási teljesítménynél?

tfhww

• újonc
  • *
« Válasz #11 Dátum: Május 30, 2012, 06:40:49 pm »
Köszönöm a kimerítő választ!

Ez viszont azt jelenti, hogy a jelenlegi BTC/EUR árfolyammal számolva az 1 éves termelés az FPGA modul árát se hozná vissza (1000EUR). De ha pozitívan változik az árfolyam, akkor lehet nyereséges.

Még egy kérdés: az Mhash/s növelése egyenes arányban van a megszerezhető BTC-vel, ha pool-ban bányászunk? Vagy ha a jelenlegi példánál élünk, a 800Mhash/s helyett 2.400Mhash/s esetén elképzelhető, hogy nem a 184,5 BTC 3szorosát, hanem többet kapunk a pool-ból 1 év alatt?

Alfi_zzz

• Global Moderator
  • senior tag
« Válasz #12 Dátum: Május 30, 2012, 09:28:55 pm »
Ha nagyobb poolban közreműködve bányászol akkor a statisztikai átlag jön ki.
Ez azt jelenti, hogy egyenes arányban nő a kibányászott bitcoinjaid száma a számítási kapacitásoddal.

Még egy kérdés: az Mhash/s növelése egyenes arányban van a megszerezhető BTC-vel, ha pool-ban bányászunk? Vagy ha a jelenlegi példánál élünk, a 800Mhash/s helyett 2.400Mhash/s esetén elképzelhető, hogy nem a 184,5 BTC 3szorosát, hanem többet kapunk a pool-ból 1 év alatt?
« Utoljára szerkesztve: Május 30, 2012, 09:32:11 pm írta Alfi_zzz »

tfhww

• újonc
  • *
« Válasz #13 Dátum: Május 30, 2012, 09:49:45 pm »
Értem, köszi.

Esetleg érdemes volna egy ilyen beruházásra többen összefogni, célhardvereket vásárolni és együtt viselni a költségeket, később pedig együtt osztozni a nyereségben, ha úgy hozná a sors, hogy többszörösére emelkedik a BTC árfolyama. Tudom.. közös lónak.. csak egy ötlet, mert mindenre nyitott vagyok. : )

Egyébként nem beruházási, hanem inkább befektetési irányból megközelítve: ha 1 év alatt egy 1000 EUR-os eszközzel + villanyszámlával, ami mondjuk 1 évben kb. 400 EUR tudsz termelni kb. 180 BTC-t, akkor jelenleg jobban megéri 1400 EUR-ért venni kb. 340 BTC-t, ami duplája az 1 év alatt termelhetőnek és gyakorlatilag csak egy tranzakcióba került (idő szempontjából) és azonnal a teljes összeg a kezedben van. Persze az is igaz, hogy az 1000 EUR-os eszközöd megmarad és valószínűleg 800 EUR-ért el tudod adni 1 év után is. Vagy használhatod a következő évben is és akkor újabb 400EUR villanyszámláért termelsz jó esetben ismét 180 BTC-t. De ha már fél év után felmenne az árfolyam a triplájára és eladnád a BTC-ket, akkor a BTC vásárlással járnál jobban. Ááá.. nem jó ebbe belegondolni, mert túl sok a bizonytalan tényező. :)) A végén csak az jön ki belőle, hogy kell venni BTC-t és FPGA-t is : )))))

Inkább lefekszek.. bocs, ha idegesítőek az okfejtéseim, csak gondoltam leírom ide, amin épp agyalok a bitcoin-nal kapcs.ban, hátha közösen valami okosat kisütünk belőle.

Alfi_zzz

• Global Moderator
  • senior tag
« Válasz #14 Dátum: Június 07, 2012, 12:51:23 am »
Van több ilyen külföldi próbálkozás már. Ez szerintem főleg azoknak előnyös, akik nem akarnak a bányászat technikai részleteiben elmerülni, de mégis szeretnének bányászni, illetve ott tudják közösen üzemeltetni a bányászgépet ahol olcson, vagy ingyen jutnak áramhoz.
 Mivel a bányász hardverbe fektetett összeg kb. egyenesen arányos a termelhető bitcoinok számával ezért ezen kívül nem nagyon látom ennek előnyét. Ha egyszer valaki jól beüzemel egy ilyen bányászgépet, akkor onnantól kezdve igazából nem nagyon kell vele fogalalkoznia.

Esetleg érdemes volna egy ilyen beruházásra többen összefogni, célhardvereket vásárolni és együtt viselni a költségeket, később pedig együtt osztozni a nyereségben,
« Utoljára szerkesztve: Június 07, 2012, 12:54:04 am írta Alfi_zzz »